Trophy Case

ISSA Mallory Doublehanded Championship

2016 Mallory Trophy ISSA Fleet Race Championship

2017 Mallory Results - Point Loma High School

Jack Reiter '18 | Remy Reynolds '17 | James (JD) Schrady '18 | Diego Escobar '20 | Jack Egan '20 | Kenny Moats '17 | Sean Caulfield '19 | Emma Batcher '18


2016 Mallory Results - Clear Falls High School

Wiley Rogers '18 | Dane Byerly '16 | Hunter Skinner '16 | Laura Masterson '16 | Julia Sheaffer '18 | Bailey Spatz '16


2015 Mallory Results - Newport Harbor High School

Sean Segerblom '16 | Briggs D'Eliscu '16| Andrew Person '17 | Campbell D'Eliscu '15 | Madeline Bubb '16 | Davis Hanscom '15


2014 Mallory Results - Point Loma High School, San Diego, CA

Scott Sinks '14 | Rebecca McElvain '15 | Johannes McElvain '15 | Will La Dow '14 | Kenny Moats '15 | Jennifer Johnson '14 | Mercedes McPhee '15


2013 Mallory Results - Antilles High School, Virgin Islands

Ian Barrows '13 | Agustina Barbuto '14 | Ian Coyle '13 | Alec Tayler '13 | Jordan Ladd '13 | Isabelle Teare '13


2012 Mallory Results - Point Loma High School, San Diego, CA

Olin Paine | Johannes McElvain | Trevor Hecht | Jake Reynolds | Maddy Brownsea


2011 Mallory Results - Antilles High School, Virgin Islands

William Bailey 11 | Nicole Barnes | Ian Barrows 13 | Alec Tayler 13


2010 Mallory Results - Cathedral Catholic High School, San Diego, CA

Judge Ryan 12 | Georgie Ryan 10 | Erica Parker 12 | Alex Ranum 11 | Nevin Snow 10 | Alex Ranum 11 | Hamilton 12 | Erica Parker 12


2009 Mallory Results - Newport Harbor, Newport Beach, CA

Chris Barnard | Francesca Cappellini | Brooks Clark | Ryan Davidson | Nicole Grice | Kayla McComb | Chris Segerblom


2008 Mallory Results - Severn School, Severna Park, MD

Joseph Morris | Michael Slavin Amanda Salvesen | Alex Bertrand | Scott Houck | Kelley Merryman


2007 Mallory Results - Newport Harbor, Newport Beach, CA

Caitlin Beavers '08 | Blair Belling '07 | Charlie Buckingham '07 | Michael Menninger '07 | Chris Segerblom '10 | Brooke Thomson '07


2006 Mallory Results - Antilles HS, Virgin Islands

Sarah Burks '08 | Thomas Barrows '06 | Taylor Canfield '07 | Nate Rosenberg ' 06 | Hugo Roller '08


2005 Mallory Results - Point Loma H.S.

Donald Lockwood | Megan Magill | Nick Martin | Briana Provancha | Bryan Rigby | Adam Roberts | Parker Shinn |.Tyler Sinks


2004 Mallory Results - Point Loma H.S.

Graham Biehl | Erik Oberg | Briana Provancha | Parker Shinn | Bryan Rigby | Adam Roberts | Tyler Sinks | Ben Todter


2003 Mallory Results - Point Loma H.S

Adam Roberts | Graham Biehl | Eric Oberg | Parker Shinn | Melanie Roberts | Bryan Rigby | Danielle Richards


2002 Mallory Results - Coronado H.S.

Brian Haines | Blaire Herron | Mike Anderson Mitterling | Lauren Usrey | Tinja Anderson Mitterling


2001 Mallory Results - Coronado H.S.

Brian Haines | Blaire Herron | Mike Anderson Mitterling | Lauren Usrey | Tinja Anderson Mitterling


2000 Mallory Results - Newport Harbor H.S.

Scott Hogan | Meredith Potter | Gary Grimes | Tyler Haskell | Paige Thompson | Ryan Marshall


1999 Mallory Results - U of San Diego H.S.

Maria Argoud | Bryan Lake | Tanner Marsh | Carrie Megla | Matt Megla | Kevin Moore | Kristen Moore


1998 Mallory Results - Milton Academy

John Birkett | Margaret Gill | Leslie Mann | Kara Sweeney | Brandon Wall


1997 - Newport Harbor H.S.

Patrick Hogan | Kassy Thompson | Heather Porter | Greg Dougherty | Brian Bissell | Alison Hill | Cryssa Byers | Troy Treaccar


1996 - U of San Diego H.S.
Greg Reynolds | Ty Reed | Robert Caldwell | Chris Catano | Brooke Houser-Henning | Kevin Moore | Jeff Marsh | Molly O’Bryan


1995 - Newport Harbor H.S.
Nathan Dunham | Steve Kleha | Allison Hill | Casey Hogan | Heather Porter | Patrick Hogan | Kassy Thompson | Mandy McDonnel | Cortney Polovina


1994 - Palmetto H.S.
Chris Gaffney | David Ames | Bernardo Piereck | Trevor Gaffney


1993 - Point Loma H.S.
Bill Hardesty | Walt Allman | Trevor Perich | Brian Stanford


1992 - Hotchkiss School
Rob Lawrence | Jasper Pirrasteh | Will James | Dave Reynolds | Mike Head | Chris Goodwin | Jake Robards | Brianne Dalton


1991 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Jonathan Glauser | John Green | Kara Shadwick


1990 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Mitchell Rogers | Kara Shadwick | Jonathan Glauser


1989 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | David Fagen | Mitchell Rogers | Kara Shadwick


1988 - St Petersburg H.S.
David Mendelblatt | Mark Mendelblatt | Kara Shadwick | Mitchell Rogers


1987 - Corona Del Mar H.S.
Jeff Olson | Eric Proul | Mark Schulein | Chris Karjala


1986 - Tabor Academy
Charles Pendleton | Jane Kirk | Greg Lubar | Ron Graham | Tyler Graves


1985 - St George’s School
William Shoemaker | Brad Swett | Linda Dunn | Julie Carlson | Hannah Swett


1984 - Isadore Newman
Andy Lovell | John Lovell | Richard Farnsworth | Thomas Keaty


1983 - Tabor Academy
David Dineen | John Kirk | Daniel Cooney | Bruce Thompson | Bruce Lee


1982 - Tabor Academy
Dave Dineen | John Kirk | Dan Cooney | Ross Banfield


1981 - Tabor Academy
Zach Orlov | Tom O ’Toole | Jim Dowling | Ross Banfield


1980 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | James Buckley | Heidi Lawson | Sarah Nightingale


1979 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | Chris Nicholson | Leslie Holmes | Christian Whatley


1978 - Tabor Academy
Jens Hookanson | Rob Hitchcock | Tom O ’Toole | Bill Curley | Matt Janes


1977 - Tabor Academy
Jens Hookanson | James Larrimore | Rob Hitchcock | Bill Curley


1976 - Amity Regional H.S.
R Stuart Johnstone | Martin Herbordt | Joseph Stuyvesant | Jeffrey Lowell


1975 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Geoffrey O Wheeler | Stuart K Gray


1974 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Peter R Knauss | Stephen W Andrews


1973 - Phillips Academy
Austin W Corwin | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | David S Chapin


1972 - Phillips Academy
Anthony L Leggett | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | A Walden Corwin


1971


1970 - Williston Academy
Read Ferguson | Donald Kaufman | Alfred Ramage | Gregory Norgeot | Douglas Robbie


1969 - St. Andrew’s School
Wally Greene | J V Hazlett III | John Wright | 1968 St George’s School | Robert Bainbridge | Scott Douglas | John King


1967


1966 - Wilbraham Academy
Stephen W Moore | Eric Brown | Dwight Sullivan | Carter Gowrie


1965 - Phillips Academy
Walter B Pierson | Franz Schnieder | John Browning | Roger Billings


1964


1963 - Williston Academy
Harold B Bryan | Stewart T Fleming | Craig G Baumer | Jonathan T Meade


1962 - Cheshire Academy
Gil Chambers | Lef Hawkins | Rus Wulf | Ben Bode


1961 - Loomis School
Robert Purrington | Kenneth Hubbard | Thomas Temple | Michael King


1960 - Phillips Academy
Nicholas Kip | John Weidenhammer | Mark Foster | Eric Muller


1959 - St. George’s School
William Starkey | Derek Storm | William Hoyt | Tim Howe | John Ruthrauff


1958 - Pomfret School
William S Cox Jr | Martin Andrews | James Castle | Waldo Johnston | Fletcher Street


1957 - Pomfret School
William Cox | Martin Andrews | Frederick Pryor | Fletcher Street | Samuel Thoron


1956 - Phillips Academy
Fred Sorenson | David Dexter | Joseph Graham | David Kendall | Alexander Saunders


1955 - St. Paul’s School
Herbert Parsons | Frederick H Lovejoy Jr | Robert S Hurlbut Jr | George R Munson | Albert P Gordon


1954 - Roxbury Latin
E Corbett Walsh Jr | Nichols Latham | Michael O ’Keeffe | Laurence Casson


1953 - Phillips Academy
M A Purcell | R W Harris | W C Ridgway III


1953 - Noble & Greenough
P O Willauer | S Bartlett | C P Soule


1952 - Noble & Greenough
P O Willauer | W H Perry Jr | C P Soule


1951


1950 - Choate
W J Morse Jr | R J Schaefer Jr | G B Post Jr | J M Steindler


1949 - Belmont Hill School, Belmont, MA
Leigh Quinn | Robert Billings | David Perry


1948 - St. George’s School, Newport, RI
Harold Gray | Frank Gray | Donald Gunther


1947- No Racing, WWII


1946- No Racing, WWII


1945- No Racing, WWII


1944- No Racing, WWII


1943- No Racing, WWII


1942 - No Racing, WWII


1941 - Hotchkiss School
John Wrightson | F Lee Moore | Josiah Spalding


1940 - Loomis School
Butler Whiting | Donald Backem | Courtland Ames


1939 - St. Paul’s School
Richard Meechem | Frederick Dent | John Lindsay


1938 - The Hill School
David S Maclay | F S Dellenbaugh III | James B Fox


1937 - Belmont Hill
William H Claflin 3rd | W Julian Underwood | George B Baldwin


1936 - Loomis School
Bruce M Steere | Richard Brainard | William Touret


1935 - St. Paul’s School
James A Rousmaniere | Clement C Kite | Jonathan Raymond


1934 - Belmont Hill
John D Sprague | William J Underwood | Samuel Vaughan Jr


1933 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E Dwight Fullerton Jr | Cammann Newberry | Thomas S Husband


1932 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E. Dwight Fullerton, Jr. | Robert A. Knowlton | Cammann Newberry


1931 - Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ
H.S. Blake, Jr. | M. S. Blake | J. R. Pilling, Jr.


1930 - Middlesex School, Concord, MA
W. B. Cudahy | M Cudahy | C.W. Bailey


Participating Schools: | Choate School | Hotchkiss School | Kent School | Lawrenceville School | Middlesex School | Morristown School | Pomfret School | Roxbury School | St. George's School | St. Mark's School | St. Paul's School | Tabor Academy | Taft School | Westminister School

1997 - Newport Harbor H.S.

Patrick Hogan | Kassy Thompson | Heather Porter | Greg Dougherty | Brian Bissell | Alison Hill | Cryssa Byers | Troy Treaccar


1996 - U of San Diego H.S.
Greg Reynolds | Ty Reed | Robert Caldwell | Chris Catano | Brooke Houser-Henning | Kevin Moore | Jeff Marsh | Molly O’Bryan


1995 - Newport Harbor H.S.
Nathan Dunham | Steve Kleha | Allison Hill | Casey Hogan | Heather Porter | Patrick Hogan | Kassy Thompson | Mandy McDonnel | Cortney Polovina


1994 - Palmetto H.S.
Chris Gaffney | David Ames | Bernardo Piereck | Trevor Gaffney


1993 - Point Loma H.S.
Bill Hardesty | Walt Allman | Trevor Perich | Brian Stanford


1992 - Hotchkiss School
Rob Lawrence | Jasper Pirrasteh | Will James | Dave Reynolds | Mike Head | Chris Goodwin | Jake Robards | Brianne Dalton


1991 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Jonathan Glauser | John Green | Kara Shadwick


1990 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Mitchell Rogers | Kara Shadwick | Jonathan Glauser


1989 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | David Fagen | Mitchell Rogers | Kara Shadwick


1988 - St Petersburg H.S.
David Mendelblatt | Mark Mendelblatt | Kara Shadwick | Mitchell Rogers


1987 - Corona Del Mar H.S.
Jeff Olson | Eric Proul | Mark Schulein | Chris Karjala


1986 - Tabor Academy
Charles Pendleton | Jane Kirk | Greg Lubar | Ron Graham | Tyler Graves


1985 - St George’s School
William Shoemaker | Brad Swett | Linda Dunn | Julie Carlson | Hannah Swett


1984 - Isadore Newman
Andy Lovell | John Lovell | Richard Farnsworth | Thomas Keaty


1983 - Tabor Academy
David Dineen | John Kirk | Daniel Cooney | Bruce Thompson | Bruce Lee


1982 - Tabor Academy
Dave Dineen | John Kirk | Dan Cooney | Ross Banfield


1981 - Tabor Academy
Zach Orlov | Tom O ’Toole | Jim Dowling | Ross Banfield


1980 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | James Buckley | Heidi Lawson | Sarah Nightingale


1979 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | Chris Nicholson | Leslie Holmes | Christian Whatley


1978 - Tabor Academy
Jens Hookanson | Rob Hitchcock | Tom O ’Toole | Bill Curley | Matt Janes


1977 - Tabor Academy
Jens Hookanson | James Larrimore | Rob Hitchcock | Bill Curley


1976 - Amity Regional H.S.
R Stuart Johnstone | Martin Herbordt | Joseph Stuyvesant | Jeffrey Lowell


1975 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Geoffrey O Wheeler | Stuart K Gray


1974 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Peter R Knauss | Stephen W Andrews


1973 - Phillips Academy
Austin W Corwin | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | David S Chapin


1972 - Phillips Academy
Anthony L Leggett | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | A Walden Corwin


1971 - canceled


1970 - Williston Academy
Read Ferguson | Donald Kaufman | Alfred Ramage | Gregory Norgeot | Douglas Robbie


1969 - St. Andrew’s School
Wally Greene | J V Hazlett III | John Wright


1968 - St. George's School
Robert Bainbridge | Scott Douglas | John King


1967 - canceled


1966 - Wilbraham Academy
Stephen W Moore | Eric Brown | Dwight Sullivan | Carter Gowrie


1965 - Phillips Academy
Walter B Pierson | Franz Schnieder | John Browning | Roger Billings


1964 - canceled


1963 - Williston Academy
Harold B Bryan | Stewart T Fleming | Craig G Baumer | Jonathan T Meade


1962 - Cheshire Academy
Gil Chambers | Lef Hawkins | Rus Wulf | Ben Bode


1961 - Loomis School
Robert Purrington | Kenneth Hubbard | Thomas Temple | Michael King


1960 - Phillips Academy
Nicholas Kip | John Weidenhammer | Mark Foster | Eric Muller


1959 - St. George’s School
William Starkey | Derek Storm | William Hoyt | Tim Howe | John Ruthrauff


1958 - Pomfret School
William S Cox Jr | Martin Andrews | James Castle | Waldo Johnston | Fletcher Street


1957 - Pomfret School
William S. Cox, Jr., Skipper | Martin Andrews | Frederick Pryor | Fletcher Street | Samuel Thoron


1956 - Andover Phillips Academy
Fred Sorenson, Skipper | David Dexter | Joseph Graham | David Kendall | Alexander Saunders


1955 - St. Paul’s School
Herbert Parsons. Skipper | Frederick H Lovejoy Jr | Robert S Hurlbut Jr | George R Munson | Albert P Gordon


1954 - Roxbury Latin
E. Corbett Walsh, Jr., Skipper | Nichols Latham | Michael O ’Keeffe | Laurence Casson


1953 - Andover Phillips Academy
M. A. Purcell, Skipper | R. W. Harris | W. C. Ridgway, III


1952 - Noble & Greenough

Peter O. Willauer, Skipper | S. Bartlett | C. P. Soule

 


1951 - Noble & Greenough
Peter O. Willauer, Skipper | W. H. Perry, Jr. | C. P. Soule


1950 - Choate
W. J. Morse, Jr., Skipper | R. J. Schaefer, Jr. | G. B. Post, J.r | J. M. Steindler


1949 - Belmont Hill School, Belmont, MA
Leigh Quinn, Skipper | Robert Billings | David Perry


1948 - St. George’s School, Newport, RI
Harold Gray, Skipper | Frank Gray | Donald Gunther


1947- No Racing, WWII


1946- No Racing, WWII


1945- No Racing, WWII


1944- No Racing, WWII


1943- No Racing, WWII


1942 - No Racing, WWII


1941 - Hotchkiss School
John Wrightson, Skipper | F Lee Moore | Josiah Spalding


1940 - Loomis School
Butler Whiting, Skipper | Donald Backem | Courtland Ames


1939 - St. Paul’s School
Richard Meechem, Skipper | Frederick Dent | John Lindsay


1938 - The Hill School
David S Maclay, Skipper | F S Dellenbaugh III | James B Fox


1937 - Belmont Hill
William H. Claflin, III, Skipper | W. Julian Underwood | George B. Baldwin


1936 - Loomis School
Bruce M. Steere, Skipper | Richard Brainard | William Touret


1935 - St. Paul’s School
James A. Rousmaniere, Skipper | Clement C Kite | Jonathan Raymond


1934 - Belmont Hill
John D. Sprague, Skipper | William J Underwood | Samuel Vaughan Jr


1933 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E. Dwight Fullerton, Jr., Skipper | Cammann Newberry | Thomas S Husband


1932 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E. Dwight Fullerton, Jr., Skipper | Robert A. Knowlton | Cammann Newberry


1931 - Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ
H.S. Blake, Jr., Skipper | M. S. Blake | J. R. Pilling, Jr.


1930 - Middlesex School, Concord, MA
W. B. Cudahy, Skipper | M Cudahy | C.W. Bailey


Participating Schools: | Choate School | Hotchkiss School | Kent School | Lawrenceville School | Middlesex School | Morristown School | Pomfret School | Roxbury School | St. George's School | St. Mark's School | St. Paul's School | Tabor Academy | Taft School | Westminister School